fbpx

שאלות נפוצות

יש לכם שאלה בנוגע לטרמיטים? המומחים שלנו יענו לכם.
אספנו בשבילכם מקבץ שאלות נפוצות ואת התשובות, כמובן …

שאלות נפוצות בנושא טרמיטים

ש

מה הסימנים העיקריים לנוכחות טרמיטים?

ת

מכיוון שרוב פעילות הטרמיטים והנזק הנוצר על ידי טרמיטים מתרחשים באופן סמוי מן העין, עמוק בתוך קירות המבנה, ובחלקיו הנסתרים של המטבח, משקופים או רהיטים שונים, זוהי ללא ספק משימה קשה מאוד עד בלתי אפשרית לאתר טרמיטים ללא ציוד מיוחד ויקר לפני שהנגיעות מגיעה לנקודת האל חזור ביחס ליכולת לחסלה באופן אבסולוטי. עם זאת, קיימים שלושה סימני אזהרה פשוטים יחסית שיעזרו לך לדעת האם יש לך בעיית טרמיטים.

טרמיטים, מתים או חיים

טרמיטים מכונפים לרוב יהיו הסימן הראשון לקיומם של הטרמיטים בביתכם. טרמיטים מכונפים נמשכים לאור ולעיתים קרובות הם ימצאו בקרבת חלונות, דלתות, פתחי אוורור וגופי תאורה. מציאת טרמיטים מכונפים הוא סימן ההזהרה מספר 1 לכך שבנכס שלך קיימת בעיית טרמיטים חמורה. טרמיטים ממעמדות שונים נראים אחרת ונבדלים זה מזה במראם החיצוני. כך למשל הטרמיטים ממעמד הפועלים הנם חרקים קטנים בעלי צבע בהיר הנעים במהירות, יחסית, כאשר הם נחשפים לאור. הם גם אלו הגורמים לנזק הרב ביותר למבנה. גם אם לא ראית סימנים לטרמיטים, בדוק חלונות, פתחי מיזוג, משקופים, כיורים ואמבטיות לאיתור טרמיטים מתים, חיים או כנפי טרמיטים שהושלו.

תעלות בוץ

תעלות בוץ הנבנות על ידי הטרמיטים מספקות מחסה הנדרש להם והן בעלות מראה בוצי וברוחב דומה לזה של קשית שתייה. חפשו אחר תעלות בוץ לאורך קירות, סדקים, סביב מוצרי עץ, על צינורות, מאחורי ציפויים וטפט שונים, מוצרי אינסטלציה ואביזרים אחרים. תעלות בוץ עשויות להופיע גם על יסודות בטון ומשטחים חשופים אחרים.

חלקי ורכיבי עץ חלולים

דרך ישנה נוספת, אם כי חשוב לציין כי היא מעט פרימיטיבית ומוגבלת ביותר, לבדוק מפני טרמיטים היא בעזרת ידית המברג. עץ פגום ישמיע צליל חלול, ובמידה והמוצר אכול מאוד, הידית אף עלולה לשבור את פני העץ. אם הטרמיטים פעילים מאוד במשטח שתבחנו, יתכן מאוד שתראו טרמיטים פועלים בתוכו. אזורים בעלי שינוי צבע או מראה קלים או שלפוחיות בצבע העץ אף הם מהווים אינדיקטור להתפשטות טרמיטים. היות וניתן לבצע פעולות שיחזקו את סיכויי המניעה כנגד טרמיטי קרקע, כדאי לתזמן בדק בית לרכושכם באופן קבוע על ידי מומחה טרמיטים מיומן, במיוחד אם באזור מגורכם כבר ידוע על קיומם של טרמיטים.

ש

כמה נזק מסוגלים הטרמיטים לעשות באמת?

ת

טרמיטים גורמים לנזק של כ -5 מיליארד דולר הנמדד בנזקים ועלויות תיקון מדי שנה ברחבי ארה"ב לבדה. למעשה, הטרמיטים פוגעים יותר בבתים מאשר שריפות, שיטפונות וסופות טורנדו. בישראל חוסר מודעות וגורמי סביבה מרובים כמו תנופת הבנייה לצדם של מיתוסים שגויים נפוצים כגון "הטרמיטים פוגעים רק בבתי עץ" הובילו לעלייה חדה בהתפשטות הטרמיטים עד כדי מכת מדינה של ממש וערים שלמות בהן תושבים רבים סובלים סבל והרס של ממש כתוצאה מן הטרמיטים בהן.

ש

איך אני יודע אם אלו כנפיים של נמלים או כנפי טרמיטים ?

ת

לטרמיטים מכונפים שני זוגות כנפיים שוות בגודלן ובצורתן. הטרמיטים המכונפים ישילו במהירות את כנפיהם לאחר מעוף הכלולות הקצר. לנמלים מכונפות יש שני זוגות כנפיים הנבדלים זה מזה בגודל ובצורה (הזוג הקדמי גדול בהרבה). נמלים מעופפות משילות את כנפיהן כמו הטרמיטים. כנפי טרמיטים כולן זהות בגודלן. מצאתם כנפיים? אספו כמה והתקשרו לטוטאל הדברה ואנו נזהה אותן למענכם כדי שאתם תהיו בטוחים.

ש

כיצד אוכל לדעת אם זה טרמיט ?

ת

פועלי הטרמיטים הם חרקים בהירים, בעלי גוף באורך של רבע סנטימטר או פחות. נראה שהם בעלי ראש וגוף מחוברים מכיוון שחלק החזה של גופם מחובר לבטן שלהם. כמו כן המחושים שלהם ישרים בשונה מאלו של הנמלים.

טרמיטים לעיתים נקראים בטעות נמלים לבנות, אך הטרמיטים אינם דומים כלל לנמלים במראם. נמלים הן בדרך כלל כהות מאוד ויש להן שלושה חלקי גוף נבדלים: ראש, חזה ובטן. לנמלים יש גם מחושים בעלי "מפרקים וכיפוף".

לטרמיטים מכונפים, המכונים גם "מתרבים", יש שני זוגות כנפיים השוות בגודלן ובצורתן. לרוב אורכם יהיה בערך רבע סנטימטרים. הטרמיטים המכונפים ישילו במהירות את כנפיהם לאחר מעוף הכלולות. לעומת זאת, לנמלים מכונפות יש שני זוגות כנפיים השונות בגודלן ובצורתן (הקדמית גדולה בהרבה מן הכנף האחורית).

ש

יש תעלות בוץ על קיר הבית. האם עלי לדאוג מטרמיטים ?

ת

תעלות בוץ הן אחד האינדיקטורים המובילים לפעילות טרמיטים. צור קשר עם אחד מנציגנו בטוטאל הדברה בהקדם האפשרי.

ש

האם טרמיטים באמת אוכלים עץ?

ת

כן, הטרמיטים באמת אוכלים עץ. בטבע, הטרמיטים ממלאים תפקיד חיוני במחזור העץ לקרקע.

טרמיטים מעכלים תאית וצלולוזה באמצעות חיידקים, פרוטוזואה ומיקרובים שחיים בקרבם. הם מתמידים בחיפושם אחר מקורות מזון חדשים ויאכלו כל דבר המכיל תאית, לרבות טפט קיר, ספרים, קרטונים, מטבחים, משקופי עץ, קורות עץ, מסגרות תמונות, שטיחים, קירות גבס וריהוט ועוד.

ש

האם טרמיטים יכולים לחדור דרך בטון ?

ת

טרמיטים אינם יכולים לעבור או לחדור בטון מלא, אך הם מסוגלים לנצל ולעבור דרך סדקים כה זעירים ברוחב 0.7 מ"מ בלבד. סדקים בגודל כזה או גדולים יותר מתרחשים לעתים קרובות כאשר שני חלקי בטון נפרדים – כמו למשל במקרים בהם הם נוצקו בנפרד או סביב פתחי אינסטלציה או בכל מקום בו הבטון נסדק.

ש

כמה זמן חיים טרמיטים?

ת

אין תשובה חד משמעית לשאלה זאת בדיוק כשם שאין תשובה חד משמעית לשאלה כמה זמן חיים בני האדם. התשובה משתנה בין מין למין ובין מקום למקום ועוד המון גורמים משפיעים נוספים. יחד עם זאת תוחלת החיים הממוצעת של טרמיט ממעמד הפועלים יכולה לנוע בין 2 ל-5 שנים. ואילו מלכת טרמיטים עשויה להאריך שנים הרבה יותר ולחיות עשרות רבות של שנים.

ש

מדוע משילים הטרמיטים המכונפים את הכנפיים שלהם?

ת

הטרמיטים המכונפים משתמשים בכנפיהם כדי לעוף למרחק קצר יחסית מהקן שלהם. לאחר מכן הם משילים את כנפיהם ולא מתעופפים שוב, מתחפרים ומתבצרים באדמה ושם יבלו את שארית חייהם תוך בניית מושבת טרמיטים חדשה.

ש

מה קורה עם הטרמיטים בבית לאחר שהשילו את כנפיהם?

ת

פריטי טרמיטים המכונפים מנסים להזדווג עם טרמיטים מהמין השני במושבה שלהם ל ידי יציאתם למעוף הכלולות. על הטרמיטים הללו לאתר סביבת גידול ראויה להקים בה מושבה חדשה משל עצמם. לשם כך הם זקוקים לאדמה לחה, רצוי במגע ישיר עם עץ, כדי לשרוד. טרמיטים מכונפים בתוך מבנה לרוב לא יצליחו לצאת אל הקרקע החיצונית וימותו במהרה מחוסר לחות זמינה. מושבת הטרמיטים ממנה יצאו הטרמיטים המכונפים תמשיך להיות פעילה גם הרבה לאחר התרחשות מעוף הכלולות.

ש

איך טרמיטים נכנסים לבית שלי?

ת

טרמיטים לא צריכים חלל גדול כדי לחדור אל תוך הבית או העסק שלך. למעשה, הם יכולים להיכנס למבנה דרך חלל קטן כמו 0.7 מ"מ.

טרמיטי קרקע בדרך כלל יחדרו לבניין מהאדמה לאורך היסודות באמצעות סדקים מיניאטוריים, חורים בקיר, חללים בלבנים או בלוקים, וסביב אינסטלציה, סיפונים. מרפסות ורכיבי עץ שונים במבנה הבאים במגע ישיר עם האדמה ישמשו גם הם גישה נוחה מאוד לטרמיטים אל ביתכם.

אמנם ברוב המקרים מושבת טרמיטי הקרקע תמוקם באדמה מחוץ למבנה, אך במקרים מסוימים מספר מושבות טרמיטי קרקע מסוגלות להיווצר מעל פני האדמה. מצב זה לדוגמא עלול להתרחש כאשר מלך ומלכת טרמיטים מצליחים להקים מושבה חדשה בתוך מבנה או כאשר טרמיטים פועלים מסיבה כלשהי מבודדים ואינם יכולים לחזור למושבת האם. מקרים כאלה נפוצים בעיקר באזורים בעלי לחות גבוהה. נזילות כרוניות שונות יכולות גם הן להוות גורם סיכון לכך משום שהן גורמות לכך שהמבנה יכול לשמור על אחוז לחות מספק למושבת טרמיטים שתקים את עצמה בתוך המבנה. לחות גבוהה מתמדת מאפשרת למושבת טרמיטים לשרוד גם ללא קשר לאדמה. במקרים כאלה, בעיות הלחות במבנה עלולות לפגוע בביתכם כמו פעילות הטרמיטים עצמה.

ש

האם קבלן הבונה בית חדש מגן עליו בעת הבניה כנגד טרמיטים ?

ת

ישנן רק מספר בודד (בלשון המעטה) של רשויות מקומיות בישראל הדורשות טיפול מונע טרמיטים בקרקע במהלך הבנייה. ובישראל כמו בישראל כל עוד אין חוק מחייב בנושא , לרוב האחריות לכך היא בידיהם של בעלי הבתים לדרוש לבצע פעולת מנע אפקטיבית בעת הבניה.

ש

האם הטרמיטים המכונפים יחדרו מבחוץ לביתי האם הם יפגעו בבית, ברהיטים, ארונות, וכו' '?

ת

טרמיטים מכונפים מחפשים אדמה לחה בסמיכות לעץ על מנת להקים מושבה חדשה. הסבירות לקיום התנאים הללו בביתך נמוכה מאוד, כך שלמעט אם הטרמיטים המכונפים יסתובבו בחוץ, סיכויים לשרוד בתוך ביתך נמוכים ביותר.

ש

יש בתים עם טרמיטים בשכונה שלנו. כיצד נוכל להגן על הבית שלנו?

ת

טרמיטים אוכלים ופועלים במהלך כל השנה וזאת בדרך כלל באופן סמוי ומתחת לאדמה. אם הבית שלך כרגע ללא טרמיטים, הוא עלול להידבק בטרמיטים מאלו הפעילים בקרבת מקום. רק תוכנית ביקורות טרמיטים קבועה ומקצועית תסייע במניעת התפשטות טרמיטים לביתכם. צרו קשר עם נציגי טוטאל הדברה לקבלת מידע נוסף על בדק בית טרמיטים והאפשרויות ל- הדברת טרמיטים.

ש

אני גר בבית מבלוק ובטון. האם עלי להיות מודאג?

ת

בעיות טרמיטים קשות כבר ממזמן הפכו לנפוצות בישראל ברוב חלקיה ובכל סוגי הבנייה בה. חוסר המודעות למכה רק תורם להתפשטותם של הטרמיטים בקצב רצחני בכל אזורי הארץ ע"י שאננות יתר מצד ציבור רב המאמין במיתוסים בלתי נכונים שהוטמעו בו בשוגג, לרבות זה הטוען כי טרמיטים אינם יכולים לחדור ולהזיק למבנים עשויים בלוק ובטון.

ש

כיצד אוכל להיפטר מטרמיטי עץ ?

ת

אילו היינו כותבים את השורות הללו מארה"ב המתקדמת, סביר להניח שתשובתנו הייתה חד משמעית שבית נגוע בטרמיטי עץ ידרוש חיטוי באוהל גז. יחד עם זאת בישראל הרגולציה איננה מאשרת את אופן הפעולה הנ"ל ועל כן הטיפול בטרמיטי העץ יהיה ממוקד יותר ויתבצע על ידי פירוקו של רכיב העץ הנגוע והשמדתו או על ידי שינוע רכיב העץ לצורך ביצוע פעולת איוד בגז וחיטויו מפני טרמיטי עץ. קיימים מקרים בהם ניתן יהיה לטפל בטרמיטי עץ בשיטות נוספות שאינן דורשות שימוש בגז , אך יש צורך בבדיקה מעמיקה יותר לשם כך.

ש

כיצד אוכל למנוע פלישת טרמיטים לביתי?

ת

טוטאל הדברה תגיע אל הטרמיטים לפני שהטרמיטים יגיעו אליכם. תוכנית בקרה ומיגון שנתית וקבועה העושה שימוש בציוד מתקדם ובלעדי בישראל סביב ביתך תספק מעקב שנתי לבדיקת פעילות טרמיטים בנכס שלך. אפשרות נוספת היא, תוכנית כיסוי מפני טרמיטים, המציעה בדיקות טרמיטים מקצועיות על בסיס חודשי\רבעוני\שנתי טיפולים בחינם אם יתגלו טרמיטים.

ש

הבית שלי לא סובל מטרמיטים - האם אני עדיין זקוק לטיפול טרמיטים?

ת

כן. ללא תוכנית מניעה יעילה, כמו תכנית הביקורות שלנו, הבית שלך פרוץ לחלוטין לחדירה ולפלישת טרמיטים שעלול להתמקם בו מבלי לשים לב עד שזאת תהפוך לבעיה חמורה.

תוכנית הביקורות של טוטאל הדברה נועדה לחסל טרמיטים ואת מושבותיהם.

זכור כי רק מפני שאתה לא רואה טרמיטים אין פירושו שהנכס שלך נקי מהם. טרמיטי קרקע חיים במושבות המסוגלות להכיל מאות אלפי טרמיטים. הם עובדים 24 שעות ביממה ולעיתים קרובות קשה מאוד עד בלתי אפשרי יהיה לאתרם ללא מומחיות וציוד מתקדם שכן הם אוכלים ומסתתרים היטב בתוך המבנה.

ת

טרמיטים בודדים יכולים להיות מושפעים תוך מספר ימים לאחר צריכת הפיתיון, אך עשויים לחלוף מספר חודשים עד שתושבת או תוסר מושבה שלמה. זה משתנה בהתאם לסוג הטרמיט , עונה בשנה, לגיאוגרפיה, למספר הטרמיטים במושבה ולמספר המושבות המקיפות את המבנה.

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

להזמנת מדביר
דברו איתנו

תודה רבה!

אנחנו שמחים שבחרתם בנו
ומבטיחים לחזור אליכם בהקדם האפשרי.

מזמינים אתכם לבקר בדף הפייסבוק שלנו

טוטאל הדברה | נזק של טרמיטים לכיסא עץ
הדברת טרמיטים - טוטאל הדברה

בכניסה לאתר אני מאשר/ת שקראתי והסכמתי לתקנון שירות החברה